Środa, 2017-12-13

Zaproszenie na szkolenie

Jesteś tu: » Strona startowa » Zaproszenie na szkolenie

Zaproszenie na szkolenie

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera „NIE-GRZECZNE DZIECI”  zaprasza na 2-dniowe warsztaty szkoleniowe

w gminie Żabia Wola, realizowane w ramach projektu

„Rozwiń sieć - i Ty możesz zostać Spider-manem!”.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt ma na celu podwyższenie kompetencji i wzrost aktywności osób z otoczenia dzieci

i młodzieży z zaburzeniami autystycznymi (ASD) oraz rozwinięcie współpracy formalnych

i nieformalnych grupy osób działających na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych z zespołem Aspergera (ZA) i autyzmem wysokofunkcjonującym, (HFA) w ramach sieci, na obszarze województwa mazowieckiego.

Tematyka zajęć:

-          Specyfika  ASD - czyli co niosą ze sobą zaburzenia rozwojowe dzieci i dorosłych z zespołem Aspergera i autyzmem wysokofunkcjonującym,

-          Błędy diagnostyczne czyli czy wszyscy z F 84.5 maja zespół Aspergera? Kto stawia diagnozę?

-          Teorie psychologiczne wyjaśniające funkcjonowanie osób z zespołem Aspergera/HFA czyli dlaczego dzieci, młodzież a potem dorośli z zespołem Aspergera tak się zachowują?

-          To nie „złe wychowanie” – czyli dlaczego mówimy o całościowych zaburzeniach rozwoju?

-          Deficyty związane z zespołem Aspergera oraz problemy,  których doświadczają osoby z ZA w procesie edukacji – inny profil uczenia się, problemy sensoryczne, sposób komunikacji i przetwarzania informacji i wiele innych

-          Różne postawy w  zespole Aspergera i ich wpływ na funkcjonowanie dziecka a potem dorosłego z ZA/HFA

-          Z ASD przez życie – różne etapy rozwoju i sposoby funkcjonowania

-          Współpraca trójstronna; dom-szkoła-terapeuta czyli bez współpracy nie ma efektów

-          Organizacja środowiska szkolnego i środowiska domowego, terapeutycznego; narzędzia i metody pracy

-          Rola osób z otoczenia dziecka z zespołem Aspergera w procesie ich wszechstronnego rozwoju;

-          Czym są specjalne potrzeby osoby niepełnosprawnej?

-          dokumentacji medycznej, psychologicznej, pedagogicznej i rehabilitacyjnej jak i słów kilka o orzeczeniach (o potrzebie kształcenia specjalnego oraz orzeczenie o niepełnosprawności), po co wyrabiać te dokumenty czy sama diagnoza lub opinia nie wystarczą?

-          Jakie są dostępne  terapie na poszczególnych etapach rozwoju? Gdzie je realizować i jak zorganizować?

-          Czy w otoczeniu znajdę pomoc: zasoby kadrowe, lokal, finansowanie. Czy i jak poszczególne jednostki mogą ze sobą współpracować?

-          Otoczenie rodziny z dzieckiem z ZA/HFA? Instytucje, społeczność, organizacje pozarządowe.

-          Kto co może i kto co powinien? Jeśli wiemy co chcemy robić – tylko jak zdobyć pieniądze na nasz pomysł?

-          Możliwości działań grup nieformalnych rodziców, opiekunów i innych osób z otoczenia oraz sposoby  formalizowania dotychczasowej działalności grup. Po co i dlaczego tworzyć sieć tematyczną, czy opłaca nam się działać razem? Zasady funkcjonowania grup nieformalnych, organizacji pozarządowych i in. Jakie musimy wypracować sposoby komunikacji i przepływu informacji, czy możemy realizować projekty partnerskie w swojej gminie? I wiele innych

Zapraszamy rodziców, opiekunów dzieci, młodzieży i dorosłych z zespołem Aspergera i autyzmem wysokofunkcjnującym oraz pracowników szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-terapeutycznych, logopedów, rehabilitantów i innych osób z otoczenia dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych.

Termin pierwszego dnia szkolenia to 18 listopada 2017 godz. 9.00-16.30. Termin drugiego dnia szkolenia to 9 grudnia 2017 godz.9.00-16.30.

Adres: Gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Józefinie, ul. Mazowiecka 1, Józefina

Zgłoszenia na adres mailowy siec.asperger@gmail.com  w tytule „gmina Żabia Wola”.