SZKOLNY KLUB CZYTELNICZY „MOLIKI „

SZKOLNY KLUB CZYTELNICZY

MOLIKI „

zaprasza na zajęcia i do wspólnej kreatywnej zabawy

Zapraszają wychowawcy świetlicy szkolnej:

koordynator klubu p. Emilia Kowalczyk

we współpracy z p. Emilią Telus, p. Małgorzatą Kociszewską –Lato

SZKOLNY

KLUB CZYTELNICZY

MOLIKI „

zaprasza na zajęcia i do wspólnej

kreatywnej zabawy

Zapraszają wychowawcy świetlicy szkolnej:

koordynator klubu p. Emilia Kowalczyk

we współpracy z p. Emilią Telus, p. Małgorzatą Kociszewską –Lato

REGULAMIN SZKOLNEGO KLUBU CZYTELNICZEGO „MOLIKI”

WSTĘP

MOLIKI” to szkolny klub czytelniczy skierowany w roku szkolnym 2020/21do uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej im. Stefanii Dziewulskiej w Ojrzanowie.

Edukacja czytelnicza jest pracą żmudna i wieloletnią. Powinno rozpocząć się ją jak najwcześniej. Pierwszymi, najważniejszymi edukatorami w tej kwestii są rodzice, którzy to od pierwszych dni życia powinni czytać swoim dzieciom.

W Polsce systematycznie maleje liczba aktywnych czytelników. Z pewnością ogromny wpływ na takie wyniki ma postępująca cyfryzacja i powszechny dostęp do komputerów, tabletów, komórek itp. Fakt, że dzieci mało czytają przekłada się na ubożenie słownictwa uczniów, problemy w kontaktach z rówieśnikami, nieumiejętność wyrażania własnych myśli i sądów. Zatem istotne jest zachęcanie do czytania i wypracowywanie nawyków czytelniczych. Pamiętajmy, że nikt nie rodzi się czytelnikiem. Zamiłowanie do czytania musi być zaszczepione przez inne osoby , bardzo często rodziców. Ten piękny nawyk mogą pogłębiać wychowawcy i nauczyciele. Znana wszystkim ogólnopolska akcja „Cała Polska czyta dzieciom 20 minut dziennie, codziennie” niech będzie „zarodkiem” również do rozwoju czytelnictwa w naszej szkole. Niech będzie „zarodkiem” dla naszych szkolnych „molików” książkowych.

CEL KLUBU

CEL GŁÓWNY

PROMOCJA CZYTELNICTWA WŚRÓD UCZNIÓW

Założeniem klubu jest kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci a także kształtowanie poprawnych postaw dzieci.

CELE SZCZEGÓŁOWE

• zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę ( nie tylko lekturę)

• poprawa stanu czytelnictwa w szkole

• rozwijanie wyobraźni dziecięcej

• rozwijanie wrażliwości

• przygotowanie do umiejętnego korzystania z literatury w celu zdobywania informacji i materiałów

• wzbogacanie słownictwa

• wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu

• zapobieganie uzależnieniom od telewizji, komputera czy komórki

• poznanie historii pisma

• rozwijanie zainteresowań np.. przyrodniczych, historycznych i innych według upodobań

• uświadomienie dzieciom roli książki w procesie edukacji

ZASADY UCZESTNICTWA

1. Klub czytelniczy działa pod kierunkiem nauczyciela, wychowawcy świetlicy szkolnej.

2. Członkami klubu zostają chętni uczniowie, którzy świadomie i odpowiedzialnie chcą uczestniczyć w pracach na rzecz świetlicy szkolnej współpracującej z biblioteką szkolną.

3.Warunkiem przyjęcia do klubu jest dobrowolne zgłoszenie i zgoda rodzica na udział w zajęciach oraz podjęcie zobowiązania systematycznej współpracy.

4. Zadania powierzone członkom powinny być realizowane w wyznaczonym terminie podczas zajęć w szkole.

5.Członkowie klubu, którzy przez cały rok będą sumiennie wykonywali swoje obowiązki zostaną nagrodzeni dyplomami.

6. Spotkania klubu odbywać się będą w czasie zajęć świetlicowych. W zależności od liczby dzieci zainteresowanych udziałem w zajęciach będą ustalone ewentualnie konkretne dni tygodnia i godziny zajęć.

7. Członkowie klubu nie wypełniający swoich obowiązków będą skreśleni z listy uczestników klubu.

Autor: Emilia Kowalczyk